Tydzień bibliotek

{multithumb thumb_width=590 thumb_height=230}2012 05 21.tydzien.bibliotek - Tydzień bibliotek

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”, (8 – 15 maja) Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie zorganizowała kilka wydarzeń.

Pierwszym z nich były warsztaty plastyczne pt: „Nie zaginaj rogów – czyli zrób sobie zakładkę do książki”. W dniu 9 maja do biblioteki zaproszona została klasa II Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem i praca w bibliotece oraz obowiązkami czytelnika. Na zakończenie wykonały zakładki do książek.

Dzień później bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Osjakowie. Uczniowie zapoznali się z pomieszczeniami biblioteki: wypożyczalnią, czytelnią, Kącikiem Misia Uszatka oraz z regulaminem biblioteki. Odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników biblioteki pt. „Jestem już czytelnikiem” Uczniowie na pamiątkę otrzymali dyplomy, zakładki i ulotki o bibliotece.

W dniu 14 maja biblioteki Gminy Osjaków po raz pierwszy uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz (rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów). Przed budynek bibliotekiw Osjakowie przybyły 32 osoby. O godz.1615 wyruszyliśmy w trasę, która wyniosła 23 km (Osjaków – Strobin – Konopnica – Czernice – Bębnów – Osjaków). Podczas rajdu uczestnicy jechali odcinkiem drogi Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki podziwiając jego uroki, zwiedzili GBP w Konopnicy i Filię Biblioteczną w Czernicach. W Czernicach zjedliśmy kiełbaski usmażone przez miejscowych strażaków. Około godziny 19:00 uczestnicy wrócili do Osjakowa. Trasa przebiegła zgodnie z oczekiwaniami – bezpiecznie, przyjemnie i w miłej atmosferze.

W ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek o godz. 15:00 odbyło się spotkanie czytelników pt: „Godzinka w dobrym towarzystwie”. Z pośród wszystkich czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie i Filii Bibliotecznej w Czernicach wybrani zostali najaktywniejsi (27 osób), którzy otrzymali pamiątkowe podziękowania za aktywne korzystanie z księgozbioru biblioteki z życzeniami dalszego uczestnictwa w życiu placówki oraz drobny upominek książki.

W tym samym dniu o godz. 16:00 odbyło się spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Enerlich pt: „Prowincja jest w każdym z nas” – autorką współczesnych powieści i opowiadań. Autorka ciekawie opowiadała o swoich książkach, zachęcała do pisania i poznawania różnych historii regionu. Jak sama mówi „inspiracje czerpie z wyjazdów i spotkań z ludźmi, których poznaje”. Podczas spotkania była możliwość zakupu książki z autografem autorki.

Podczas Tygodnia Bibliotek można było obejrzeć wystawę pt. „Biblioteka to więcej niż wypożyczalnia książek” oraz anulować kary za nieterminowy zwrot książek do biblioteki.

Więcej zdjęć na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej: www.biblioteka.osjakow.pl