Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”

2015 02 18 docen polskie - Ogólnopolski Program Promocyjny "Doceń polskie"Dwa wyroby z oferty mieszczącej się w Osjakowie firmy „DROS” zostały wyróżnione przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Zdobyte certyfikaty „Doceń polskie” i tytuły TOP PRODUKT potwierdzają najwyższą jakość i rodzime pochodzenie artykułów tego zakładu. Decyzja o przyznaniu prestiżowego godła „Doceń polskie” zapadła podczas piętnastego już audytu artykułów spożywczych. Honorowym patronem programu, w ramach którego przyznawane są wyróżnienia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wyroby z Osjakowa TOP PRODUKTAMI programu „Doceń polskie”

Do udziału w audycie żywności organizowanym w ramach programu „Doceń polskie” dopuszczane są tylko wyroby z tzw. polskim akcentem – wytwarzane z polskich składników, na podstawie tradycyjnego przepisu lub na terenie naszego kraju. Pozytywna weryfikacja produktu umożliwia jego udział w audycie. Przeprowadzona ostatnio, piętnasta z kolei, certyfikacja miała miejsce 28 stycznia w Krakowie. Wówczas członkowie Loży Ekspertów – grona specjalistów z branży spożywczej – ocenili wszystkie produkty starające się o zdobycie certyfikatu „Doceń polskie”.

– Noty przyznawane są za smak, wygląd oraz stosunek jakości wyrobu do jego ceny. Za każdy z tych trzech aspektów można zdobyć od 1 do 10 punktów. Wynik jest średnią ocen przyznanych przez członków Loży Ekspertów. Godło „Doceń polskie” jest nadawane tylko tym artykułom żywnościowym, które otrzymały minimum 7,5 punktu, z kolei te z maksymalnymi notami są honorowane także tytułem TOP PRODUKT – wyjaśnia Marek Bielski, organizator Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. – Kryteria nadawania znaku promocyjnego są przejrzyste. Certyfikat „Doceń polskie” nie jest przyznawany przypadkowym propozycjom firm z branży spożywczej, ale sprawdzonym produktom. To rekomendacja, której konsumenci mogą zaufać – przekonuje M. Bielski.

Jednym z producentów, którego żywność została uhonorowana zaszczytnym certyfikatem jest Przetwórstwo Owoców i Warzyw „DROS” Marian Błaszczyk Spółka Jawna. Firma z Osjakowa zdobyła certyfikaty i tytuły TOP PRODUKT za dwa wyroby, tj. Kapustę kiszoną z żurawiną i Ogórki diabelsko-dobre.

Firma od pond 30 lat zajmuje się przetwórstwem warzyw i owoców. Warzywa, z których tworzone są przetwory marki „DROS”, pochodzą z gospodarstwa rolnego, należącego do właściciela firmy. Dostawcami są także inni rolnicy, których jakość warzyw jest sprawdzana przed dostawą. Producent oferuje szeroki wachlarz przetworów warzywnych i owocowych.

Program pod patronatem ministra

Program „Doceń polskie” jest realizowany od 2011 roku. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie polskich producentów żywności poprzez promocję rodzimych wyrobów najwyższej jakości. Honorowym patronem przedsięwzięcia, od samego początku istnienia programu, jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wiarygodność godła „Doceń polskie”

Certyfikat nadawany jest za konkretny produkt, nie za całą działalność firmy – jeśli wytwórca zgłosi do oceny kilka artykułów, każdy z nich jest oceniany indywidualnie. Godło „Doceń polskie” jest przyznawane na 2 lata. Po upływie tego okresu producent, który nadal chce korzystać z certyfikatu, jest zobowiązany dostarczyć produkt do ponownej oceny. Tym sposobem eksperci sprawdzają czy nagrodzony wcześniej wyrób nadal spełnia wymogi programu i w dalszym ciągu zasługuje na wyróżnienie.

Loża Ekspertów programu „Doceń polskie”

To grono specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży spożywczej. Przewodniczącym jest Mirek Drewniak, mistrz kuchni, autor przewodników kulinarnych, współzałożyciel oraz członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl

Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.

* * *

KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
Anna Koza
[email protected]
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70