Gminne obchody wybuchu II wojny światowej

Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 99 rocznicy bitwy warszawskiej rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz gości do kościoła pw. Św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie.

O godzinie 1200 1 września 2019 r. poczty sztandarowe, goście zaproszeni i wszyscy przybyli odśpiewali Hymn Narodowy. Po hymnie zespoły ludowe działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie odśpiewały „Rogatywkę”.

Kartę historii przybliżył Wójt Gminy Osjaków – Pan Jarosław Trojan.

Hołd bohaterom oddał Prezes Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – Pan Franciszek Janus.

Patriotyczne przesłanie ku przestrodze pokoleń skierował do obecnych Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli – Pan Mieczysław Łuczak.

Młodzież szkolna zaśpiewała „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ks. Wikariusz Marcin Kręciwilk.

Doniosły śpiew pieśni patriotycznych prezentowała młodzież szkolna wraz z opiekunem Panią Ewą Drewicz oraz zespoły ludowe działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie z opiekunem Panem Piotrem Sitarskim.

Na zakończenie Mszy Świętej odśpiewano Rotę w wersji kościelnej i w rytmie marsza nastąpiło przejście pod obelisk „Poległym za Ojczyznę 1939-1945”.

W hołdzie poległym wiązanki kwiatów złożyli:

W imieniu Gminy Osjaków: Wójt Jarosław Trojan, Zastępca Wójta Renata Kostrzycka, Sekretarz Zbigniew Pustkowski, Prezes Koła ZKRPiBWP Pan Franciszek Janus
W imieniu OSP: Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieluniu Pan Wiesław Jaskólski, Przewodniczący Powiatowej Komisji Rewizyjnej ZOSP RP w Wieluniu Pan Marian Siwiaszczyk, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Osjakowie Pan Arkadiusz Wojcieszek
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Pan Mieczysław Łuczak
Senator II kadencji Pan Edmund Jagiełło, Radny Rady Powiatu Wieluńskiego Pan Waldemar Borczyk, Radny Rady Gminy w Osjakowie Pan Roman Wróbel
Delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego: Pani Bronisława Felusiak, Pan Sławomir Kaźmierczak, Pan Bogdan Czerniak
Radni Rady Gminy w Osjakowie: Pani Sylwia Walczak, Pan Dominik Peliński, Pan Jarosław Drutowski
Delegacja młodzieży szkolnej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Osjakowie
Po złożeniu wiązanek swoją refleksją podzielił się Pan Edmund Jagiełło – Senator RP II kadencji

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Rady Gminy w Osjakowie, Gminnego Koła ZKRPiBWP w Osjakowie, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie, Katolickiej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Czernicach, Katolickiej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach, Zarządu Gminnego ZOSP RP, Jednostki OSP Osjaków, Jednostki OSP Czernice, Jednostki OSP Chorzyna, Jednostki OSP Raduczyce, Jednostki OSP Józefina, Jednostki OSP Walków

Link do galerii ze zdjęciami z wydarzenia znajdują się na stronie Gminnnego Ośrodka Kulutry w Osjakowie lub bezpośrednio w poniższym odnośniku:
GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA