OSJAKÓW MIASTEM

Osjakow miastem grafika 1024x282 - OSJAKÓW MIASTEM

Szanowni Mieszkańcy,

W związku możliwością odzyskania przez Osjaków praw miejskich, w dniu 28 grudnia 2022 r. podczas sesji Rady Gminy Osjaków, radni podjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury nadania miejscowości Osjaków statusu miasta.

Kolejnym etapem postępowania są konsultacje społeczne, w których każdy mieszkaniec gminy będzie miał możliwość wyrażenia swojego stanowiska w tej jakże istotnej dla naszej społeczności sprawie.

Konsultacje odbędą w dniach od 23 lutego do 15 marca w formie ankiety. Szczegółowe informacje opublikowane zostaną w oddzielnym komunikacie.

Wychodząc naprzeciw wątpliwościom publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz zachęcamy do zadawania pytań pod postem na profilu FB Gminy Osjaków: https://www.facebook.com/osjakowpl

Prosimy o udostępnianie postu.

Czy wzrosną podatki od nieruchomości?

Nie, stawki podatku od nieruchomości uchwalone przez Rade Gminy są identyczne zarówno dla miast jak i wsi. Nie ma, podstaw prawnych do ich zwiększania po zmianie statusu gminy wiejskiej na wiejsko-miejską. Ordynacja podatkowa jest taka sama dla gmin miejskich i wiejskich.

Czy wzrosną stawki podatku rolnego?

Nie, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty mające w ewidencji gruntów status użytku rolnego niezależnie od tego, czy są one położone na terenie miasta czy wsi. Stawki podatku rolnego uchwalane są przez Radę Gminy na podstawie komunikatu Prezesa GUS.

Czy nastąpi automatyczne odrolnienie i odlesienie gruntów?

Nie, zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych na terenie miast niewymagana jest zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele rolnicze i nieleśne. Jednakże, aby wyłączyć grunty z produkcji rolnej lub leśnej niezbędne jest złożenie wniosku do odpowiednich organów. Wynika to z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Czy nauczyciele stracą dodatki nauczycielskie?

Nie, dodatek wiejski należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tyś. mieszkańców. Wynika to z ustawy – Karta nauczyciela

Jak wygląda kwestia stypendiów dla dzieci i młodzieży oraz subwencji oświatowej?

Nie zmieniają się zasady ustalenia stypendiów jak również zasady ustalenia subwencji. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Ustawodawca nie uzależnia przyznania stypendium od miejsca zamieszkania. Zasady ustalenia subwencji oświatowej również nie ulegnie zmianie. W obecnym stanie prawnym ustalana jest na podobnych zasadach na terenie wiejskich i miastach do 5 tyś. mieszkańców.

Co z dostępem do środków zewnętrznych w tym z Unii Europejskiej?

W przypadku uzyskania statusu miasta zwiększy się możliwość ubiegania o środki zewnętrzne, przeznaczone zarówno dla miejscowości o statusie wsi jak i miasta. Osjaków, jako miasto, zachowa w tym przypadku również wszystkie prawa gminy wiejskiej, zwiększając wachlarz swoich możliwości w tym zakresie. Będziemy Gminą wiejsko-miejską.

Co z opłatami za wodę, śmieci, kanalizację – czy wzrosną?

Nie, podobnie jak w wielu poprzednich przypadkach wysokości stawek tych opłat ustala Rada Gminy i zmiana statusu miejscowości nie ma żadnego wpływu na ich wysokość.

Czy zmieni się liczba radnych Rady Gminy?

Nie, liczba radnych Rady Gminy zależy od liczby mieszkańców w gminie. W gminach do 20 tyś. mieszkańców rada składa się z 15 radnych.

Czy będą przedterminowe wybory radnych i burmistrza?

Nie, w związku z uzyskaniem statusu miasta nie przeprowadza się przedterminowych wyborów organów gminy. Ordynacja wyborcza jest taka sama dla wyborów wójtów, burmistrzów

i prezydentów miast.

Czy będzie potrzeba wymiany dowodów osobistych?

Nie, zmiana nazwy organu wydającego dowód osobisty nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowego dowodu osobistego.

Czy rolnicy stracą dopłaty obszarowe tzw. ONW?

Nie, zgodnie z stanowiskiem ARiMR i na podstawie Rozporządzenia UE Nr 1305/2013 do wsparcia ONW włączone zostały także obszary miejskie.