Czy wiesz, że używając kawałka czerwonego materiału możesz zasygnalizować służbo…
Czy wiesz, że używając kawałka czerwonego materiału możesz zasygnalizować służbom ratunkowym, że potrzebujesz pomocy medycznej, koloru niebieskiego – żywności i wody, a machając czymś białym “mówisz”, że chcesz się ewakuować? Czy wiesz, gdzie możesz dowiedzieć się, czy mieszkasz na terenach zagrożonych powodzią? Czy wiesz, gdzie najbliżej Twojego domu znajduje się wyznaczone przez służby kryzysowe, miejsce ewakuacji i co należy zabrać, jeśli będziesz musiał udać się do niego?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znają już dzieci, które brały udział w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa powodziowego odbywające się we wrześniu i październiku w wybranych szkołach w województwie łódzkim. Trwa realizowany z inicjatywy Wojewody Łódzkiego pilotażowy projekt edukacji przeciwpowodziowej dzieci i młodzieży pod nazwą “NA POWÓDŹ MAM PLAN”.
Zajęcia mają formę warsztatów, odbywają się na wszystkich poziomach edukacji: od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, aż do szkoły ponadgimnazjalnej. Uczniowie poznają metody przygotowania się na wystąpienie zagrożenia powodziowego, uczą się o tym, co można i należy zrobić przed powodzią, aby spowodowała ona jak najmniejsze straty, jakie są zasady bezpiecznego zachowania podczas powodzi, o czym trzeba pamiętać wracając do domu, który był zalany przez wodę, rozpoczynając jego sprzątanie.
Dzieci ze szkół podstawowych w ramach zajęć spotykają się ze strażakami, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z działaniami ratunkowymi prowadzonymi podczas powodzi oraz prezentują sprzęt używany w akcji.
Projekt jest finansowany z budżetu Wojewody Łódzkiego oraz środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Udostępniono: 1
Data: 2013-10-13 00:21:50
Źródło