VIII Wojewódzkie Święto Chrzanu

{nomultithumb}2018 09 02 partner wydarzenia - VIII Wojewódzkie Święto Chrzanu

» Galeria zdjęć z VIII Wojewódzkie Święto Chrzanu »

Już po raz ósmy dnia 2 września 2018 r. na Stadionie Sportowym w Osjakowie odbyło się Wojewódzkie Święto Chrzanu.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego – Pana Witolda Stępnia.

Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.

Niedzielne popołudnie rozpoczął przemarsz zespołów ludowych z terenu Gminy Osjaków wraz z członkami Stowarzyszenia Producentów Chrzanu „Nadwarcianka”, przy przygrywce marszowej w wykonaniu Kapeli Osjakowskiej. Korowód z wozem zakończył przemarsz przed sceną, by wyeksponowane kosze, pełne produktów promowały nasz region.

Uroczystego otwarcia przez uderzenie korzeniem chrzanu w lemiesz dokonali zaproszeni goście i gospodarze Święta.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Tomasz Rzymkowski – poseł na Sejm RP, Andrzej Chowis – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Pan Andrzej Stępień – Starosta Województwa Łódzkiego, Pan Tomasz Łukomski – Przewodniczący Prezydium Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników, Pan Józef Stępień – Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Wieluniu, Pani Ewa Olas – Bernacka – Zastępca Dyrektora Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Prof. dr hab. Małgorzata Korbin – Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa InHort, Pan Krzysztof Dziuba – Kierownik Placówki Terenowej Oddziału Regionalnego KRUS, Pan Rafał Drab – Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn, Pan Kazimierz Jędrzejewski – Wójt Gminy Kiełczygłów, Pan Grzegorz Turalczyk – Wójt Gminy Konopnica, Pani Zofia Kotynia – Wójt Gminy Siemkowice, Pani Danuta Kuśnierczyk – Prezes LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Pan Tomasz Chrzan – Wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Chrzanu „Nadwarcianka”, Pan Ryszard Drutowski – Przewodniczący Rady Gminy w Osjakowie oraz gospodarz miejsca Pan Jarosław Trojan – Wójt Gminy Osjaków i wielu innych znamienitych gości, których nie sposób wymienić.

Podczas uroczystości odczytano list od Wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli – Pana Mieczysława Łuczaka link do listu . Wpłynęły także listy od Posła na Sejm RP – Pana Piotra Polaka link do listu i Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego – Pana Marka Mazura link do listu .
Głos zabrał Wójt Gminy Osjaków – Pan Jarosław Trojan. Podkreślił bardzo ważną rolę plantatorów i przetwórców chrzanu w dążeniach, by nadwarciański chrzan stał się marką łódzkiego. Zaznaczył jak ważnym warzywem jest chrzan, jego walory zdrowotne i smakowe. Podziękował za wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego, parlamentarzystów, współpracę gmin zagłębia chrzanowego, Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” oraz wszystkim podmiotom i osobom za zaangażowanie i wspólnie podejmowane działania, mające na celu promocję nadwarciańskiego chrzanu.

Głos zabrał również Przewodniczący Rady Gminy w Osjakowie – Pan Ryszard Drutowski. Podkreślił znaczenie tego święta i wszystkim obecnym złożył życzenia miłej zabawy w serdecznej, biesiadnej atmosferze.

Część artystyczną rozpoczął występ Mażoretek „Viva” ze Strzelec Wielkich.

Po pełnym młodzieńczego uroku występie swój repertuar gościnnie zaprezentowały Sędziejowianki, śpiewając m.in. ułożoną na potrzeby święta piosenkę o chrzanie.

Kolejne prezentacje muzyczne wykonały zespoły i kapele z terenu Zagłębia Chrzanowego: Nadwarcianki, Trębaczewianie, Kapela Kiełczygłowianie, Lipniczanie i Osjakowianie, którzy w swoim repertuarze melodyjnie przedstawili historię pracy przy chrzanie, jego zastosowanie i walory. Zakończeniem ludowej części artystycznej był występ Kapeli Osjakowskiej, która poderwała publiczność do tańca.

Jednocześnie na stanowisku „Konkurs chrzanowy” został rozstrzygnięty konkurs w trzech kategoriach: na najdłuższy, najgrubszy i najokazalszy korzeń chrzanu. We wszystkich kategoriach nagrodzono laureatów do IV miejsca, gdyż sponsorami dodatkowych nagród byli: KOWR, BIOCONT oraz LIEDMAN. Nagrody zwycięzcom wręczyli: Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Pani Jolanta Zięba – Gzik, Przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Przewodniczący Rady Gminy Osjaków Pan Ryszard Drutowski oraz Wójt Gminy Osjaków Pan Jarosław Trojan.

Słowa uznania dla plantatorów i producentów chrzanu przekazał Marszałek Województwa Łódzkiego – Pan Witold Stępień. Podziękował organizatorom i wszystkim zaangażowanym za kontynuację Wojewódzkiego Święta Chrzanu, życząc miłego biesiadowania.
Ponownie na scenie pojawiły się Mażoretki „Viva” prezentując II część swojego występu.

Wyczekiwanym punktem imprezy był koncert Zespołu Manchester oraz Gwiazdy Wieczoru KOMBI.

Święto zakończyło się Chrzanową biesiadą, czyli dyskoteką, którą poprowadził prezenter Radia ZW – Pan Marcin Marciniak.

Niespodzianką w programie Święta była degustacja zupy chrzanowej, którą skosztowało około 400 osób. Po degustacji pojawiło się wiele pytań o przepis. Na uczestników wydarzenia czekało również wiele stanowisk kulinarnych, w których można było skosztować potraw z chrzanem oraz wiele produktów i potraw regionalnych promujących Województwo Łódzkie.

Były to:
1. Gmina Działoszyn – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Raciszyn
2. Gmina Kiełczygłów – Koło Gospodyń Wiejskich w Obrowie
3. Gmina Konopnica – Stowarzyszenie Nasz Strobin
4. Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pątnowie
5. Gmina Strzelce Wielkie – Zespół Śpiewaczy Jankowskie Wolanki
6. Stoiska Gminy Osjaków:
• Sołectwo Raduczyce
• Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej „Bez Granic” w Osjakowie
• Sołectwo Krzętle
• Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej
• Gminny Ludowy Klub Sportowy „Warta” w Osjakowie
• Stowarzyszenie Cyklistów „Kółeczko” w Osjakowie
• Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Wieluńskiej
• Koło Gospodyń Wiejskich w Czernicach
• Stowarzyszenie Przyjaciół Drobnic

Wydarzeniu towarzyszyły również stoiska wystawiennicze, promocyjne i informacyjne:
1. Gmina Osjaków
2. Twórcy ludowi
3. Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wieluniu
4. Stowarzyszenie Wrońsko Moja Maleńka Ojczyzna
5. Szkoła Języków Obcych SPARROW
6. Stowarzyszenie Producentów Chrzanu „Nadwarcianka”
7. Lokalna Grupa Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” w Osjakowie
8. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach
9. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieluniu
10. Instytut Ogrodnictwa „InHort” w Skierniewicach
11. Agro Liedmann
12. Oddział Terenowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Wieluniu
13. Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu
14. Przetwórstwo Owoców i Warzyw „La – vita”
15. Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi
16. „ZPHU Moryń” Włodarczyk i Moryń Spółka Jawna
17. F.H.U. CIEŚLA Michał Cieśla
18. Ubezpieczenia Aleksandra Wesołowska
19. Urząd Pocztowy w Osjakowie

Na sympatyków i miłośników koni czekała Lolkowa Zagroda, a dla najmłodszych przygotowano park rozrywki.

Gminy Partnerskie Zagłębia Chrzanowego to Działoszyn, Kiełczygłów, Konopnica, Rusiec, Siemkowice, Osjaków.

Partnerem imprezy była Lokalna Grupa Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.

Patronat medialny zapewniło: TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Radio Ziemi Wieluńskiej, Dziennik Łódzkie, Kulisy Powiatu, Wieluniak, IPP Pajęczno, Spotted Osjaków, Kocham Wieluń.

Święto odbyło się w zachwycającym formacie dzięki współpracy i wsparciu wielu instytucji, podmiotów, firm i osób.

W organizację Święta zaangażowało się wiele podmiotów: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytut Ogrodnictwa InHort w Skierniewicach, Departament Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Lokalna Grupa Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Stowarzyszenie Producentów Chrzanu „Nadwarcianka”, Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie, Gmina Osjaków, Działoszyn, Kiełczygłów, Konopnica, Rusiec, Siemkowice, druhowie strażacy Jednostki OSP Osjaków, Funkcjonariusze policji w Osjakowie, Zespoły ludowe, Twórcy Ludowi, Stowarzyszenia, Kluby i Koła Gospodyń Wiejskich Zagłębia Chrzanowego, plantatorzy i przetwórcy chrzanu, rolnicy, przedsiębiorcy, media i wielu innych, którym należy podziękować za wsparcie.

Kosze produktów eksponowali:
1. „ZPHU Moryń” Włodarczyk i Moryń Spółka Jawna
2. Przetwórstwo Owoców i Warzyw DROS Marian Błaszczyk Spółka Jawna
3. „La-Vita” Przetwórnia owoców i warzyw Alina Luniak
4. Euro-Trade Dominik Majchrzak
5. F.H.U. CIEŚLA Michał Cieśla
6. Jacek Podgórniak Przetwórstwo Mięsno – Wędliniarskie
7. Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu
8. WZPOW Kwidzyń sp.z o.o.
9. P.P.H.U. Admar Jerzy Adamkowski
10. Piekarnia Graczyk Mateusz i Joanna Kostrzycka S.C.

Sponsorami tegorocznego Święta byli:
1. EWE energia sp. z o.o.
2. Cementownia WARTA Działoszyn
3. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Bełchatów
4. EKO REGION Bełchatów
5. NBS Działoszyn
6. ELDBUD Bełchatów
7. Luniak Alina POW La-vita Gabrielów
8. BUD-TRANS Karbowiak Maria Sieradz
9. Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Kwidzyń
10. Agro LIEDMAN Działoszyn
11. Maximus Broker Toruń
12. Moryń Włodarczyk Spółka Moryń Siemkowice
13. MARKOM Sławomir Storczyk Sieradz
14. Kwiaciarnia Kostrzewa Osjaków
15. KRIS AUTO Krzysztof Forenc Osjaków
16. Firma Handlowa WONOW Wożniak Eugeniusz
17. Z-U-H-P Zygmunt Janusz Osjaków
18. LUMEN Wieluń
19. Wesołowska Aleksandra Osjaków
20. Motel Łasuch Kużnica Strobińska
21. ADMAR Adamkowski Jerzy Osjaków
22. Szkoła Języków Obcych SPARROW
23. Euro-Trade Dominik Majchrzak
24. Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu

» Galeria zdjęć z VIII Wojewódzkie Święto Chrzanu »

Informacje o VIII Wojewódzkim Święcie Chrzanu na stronach patronów medialnych:
https://kocham.wielun.pl/kultura/2018/09/06/viii-wojewodzkie-swieto-chrzanu-w-osjakowie-przyciagnelo-tlumy-rowniez-z-calej-polski/
https://www.radiolodz.pl/posts/46558-swieto-chrzanu-w-osjakowie
https://radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=29213
http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/wojewodzkie-swieto-chrzanu-w-osjakowie-2018-zdjecia-film,4785865,artgal,t,id,tm.html
https://lodz.tvp.pl/38764211/viii-wojewodzkie-swieto-chrzanu